Archive for Ekim, 2012

Nissan Juke Sustalı Anahtar

Nissan`ın en yeni ve en çok tutulan araçlarından olan Juke`nin anahtar yapısını ele almak istedim. Otomobil üreticileri araçlarını iki sınıf olarak üteriyor bunu biliyorsunuz biri lüx diğeri ise standart paket olarak bilinmekte. Nissan Juke anahtarı aynen belirttiğim gibi iki çeşittir birisi Start stop anahtarsız çalıştırma özelliği taşırı birisi ise bildiğimiz oto anahtarı şeklinde yani kumandalı ve mekaniktir. Ekonomik gücü standart Juke modeline yeten veya tesadüf eseri alıp kullanan tüketiciler malesef üründen rahatsız bu durumdan müzdarip olan kişiler nissan qashqai sustalı anahtar hizmetimizden yararlanıp kullanmaya başladılar halen dahada hızla dönüşümler devam ediyor.

Yukarıdaki bağlantıdaki ürün Juke için kullandığımız modeldir. Nissan Juke sustalı anahtar yapımıda aynı qashqai ve Micra`larda olduğu gibidir çünkü kontak ve kapı kilitlerene varana kadar kardeş ürünlerdir. Yurakıra iki tane resim paylaştım sizlere birtanesi Nissan Juke anahtar ( orjinali ) diğeri ise aktarım yaptığımız juke sustalı uygulamasının  dış plastik aksamı olmak üzere. Arka tarafta nissan logosunun altında bir vida ve alt tarafına doğru sağlu sollu iki simetrik vidanın olması ürünün langir lingir sallanmasını engellemek için tasarlanmıştır. Tuş takımını yerleştirdikten sonra üzerine kumanda devresini koyuyoruz zaten kalıpta yeri hazır daha sonra ürünü kurarak vidalarını sıkıyoruz demir kısmı makinada çekiliyor orjinalliğine hiç bir zarar vermemek adına. Mekanizmanın yayı ve ürünün plastik yapısı düzgün ve kaliteli malzemeden imal edilmiştir bu konuda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmasın çünkü vidasına kadar sizlere teslim ettiğimiz eski Juke anahtar kasası sayesinde anında eski haline çevirilebiliyor ama bu zamana kadar yüzlerce insana hizmet verdik hiç geri çevirme isteği almadık. Türkiye`nin çeşitli illeri Ankara, İzmir, Antalya v.s en uzak iller dahil olmak üzere her yerden isteklerin gelmesi bizleri memlun ediyor. Unutmadan  ” Nissan Juke kumanda pili 2016 “ bu bilgiyle dilediğiniz yerden temin edip zayıflayan uzaktan kumandanızın pilini kendiniz değiştirebilirsiniz arkadaki yıldız vidayı söküp ikiye bölmeniz yeterli olacaktır. Şimdilik aklımdan geçenler bukadar kafınıza takılan soruları açık şekilde sorabilirsiniz bir kaç saat içerisinde okuyup sizlere dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz hepinize iyi akşamlar diliyorum.

Opel insignia uzaktan kumanda kabı ve sorunu

Opel İnsignia`nında problemi de Chevrolet Cruza ile aynıdır  şurada açık bir şekilde dile getirdik fakat İnsignia olarak olarakta açıklamak istedik. Herhangi bir müdahale yapılmasın, tamir edilmesin veya içi açılmasın diye ömürlük yapıştırma ile kapanan Opel insignia anahtarı yetkili servis tarafından 390 t.l fiyatla hizmete konulmuştur. Arkasına baktığınızda logonun alt tarafındaki kapagın kalkmasıyla birlikte 2032 pil barındıran ürünün pili bittiğinde müdahalenizi yapıp yolunuza devam edebilirsiniz bu önemli bilgiyi verdikten sonra konumuza dönelim.

Opel insignia uzaktan kumanda kabı aslında oldukça kaliteli ve şık bir görünüşe sahip fakat üzerindeki elastik yapı tırnak darbelerine mağruz kalındığında deliniyor daha sonra kürdan ve kalem v.b cisimlerle kullanılmaya devam edilen insignia uzaktan kumanda ortalama 2 hafta sonra tamamen bozuluyor. Arıştırdınız ve çözümü buldunuz umarım bir şekilde yenisini istemeden diğer kullanıcılarda bu haberi okuyabilir.

Biz şikayet üzerine gelen Opel insignia uzaktan kumandasını çok dikkatli bir şekilde içindeki elektronik yapıya zarar vermeyecek şekilde açıyoruz daha sonra elimizde bulunan  kasaya montaj yapıp çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz araç buradaysa araçta değilse frekans metre cihazlarında eğer olumlu bir durumla karşılaştıysak malesef aynı şekile kuvvetli yapıştırıcılarla ürünü kapatıyoruz çünkü vidalı sisteme dönüş yapılamıyor. Sizler için özel olarak hazırladığım konunun görseli yani insignia kumanda kabı eski ve yeni halini yukarıda kayıt ettim.  Eğer demir kısmı zarar görmüş, rengi solmuş ve hoş görünmüyorsa onuda elektronik makinamızda çekiyor tertemiz hal aldırıyoruz. Kendim bu değişimi yapabilirmiyim diye bir düşünceye kapılabilirsiniz fakat malesef demonte bir ürün olmadığından açarken kendi kumandanızı bozma ihtimaliniz çok yüksek. Diyeceklerim şimdilik bukadar çünkü öyle arıza verecek yolda bırakacak bir yapıya sahip olmayan ürün sıvı temasına mağruz kalmadığı sürece bozulmaz. Zaten plastik yapısı bulunan ürünün immobilizer sistemine ( acın çalışmasına ) engel olacak durumu yoktur. Bir gün insignia aracınız uzaktan açıp kapattığı halde arabayı çalıştırmazsa bunun kumandanın pilinden olduğunu düşünmeyin pili çıkartsanızda otomobil çalışmalıdır bilginiz olsun. Şimdilik huzurlarınızdan ayrılır keyifli haftalar dilerim hoşçakalın.

Renault Twingo ve Megane 1 immobilizer problemi

Sabahtan akşama kadar araştırıyorum insanların cevap bulamadıkları ve bizim es geçtiğimiz konuları şimdi belirteceğim durumu biz her gün birilerine anlatıyoruz fakat buraya detaylı en ince ayrıntısına kadar belirtmeyi uygun buldum. Renault Twingo ve Renault Megane 1 modeli bu otomobiller malesef  biraz tatsızdır. Şunu altınızı çizecerek söylüyorum mesafesi kısa diye, dış plastik kısmı kırık diye bu kumandalara ellemeyin, dokunmayın çalıştırmayana kadar pilini değiştirmeyin yolda kalırsınız bilginiz olsun. Uzaktan kumanda ile açılmayan araba gösterde tablosundaki ışığın sönmemesine sebebiyet veriyor buda malesef motorun çalışmasına engel teşkil ediyor.

Ne yapmalıyım ?

Yukarıdaki durum cereyan ettiyse yetkili servisten arabanın 4 haneli güvenlik kodunu istemelisiniz merkezi kilit butonuna basarak o güvenlik kodunu araca girmelisiniz örneğin 1579 aracın güvenlik kodu kontağı açıp bir defa butona basıyorsunuz 1 hane girildi bırakıp tekrar basılı tutuyorsunuz kırmızı ışığın 5 kere sinyal vermesini bekliyorsunuz verdikten sonra bırakıyosunuz tekrar basarak kırımızı ışığın 7 kere yanıp sönmesini bekliyorsunuz sonra tekrar bırakıp bastığınızda 9 kırmızı ışık tamamlandığını gördükten sonra elinizi butondan çekerek aracın çalışmasını sağlıyorsunuz. İşlem zor gibi görünsede bir defa yaptığınızda sizin için basitleşecektir. Sınırının olmadığını yukarıda söyledim bu durumdan kurtulmak için sistemi tamamen ortadan kaldırmalı ve aracımıza uzaktan kumandalı bildiğimiz merkezi kilit sistemi taktırmalıyırız dediğim gibi yaparsak artık her yere kafamız rahat şekilde gidebiliriz. Aksi halde orjinalliği bozulmasın tarzında bir düşüncemiz olur ise nezaman nerede kalacağımız malesef belli olmaz.

 

Bmw x5 kontak anahtar problemi

Yaklaşık bir saat önce  2002 model Bmw x5 kontak anahtar problemi şikayeti almıştık İstanbul`da hikamet eden müşterimizi dükkanımıza davet ettik.  Yarım saat içerisinde kapının önüne park edilen Bmw x5`in telefonla görüştüğümüz kişi olduğunu anladım merak etmiştim acaba aracı çalıştırdığı halde neden kumanda etmiyor uzaktan açıp kapatamıyorlar bu aracı diye düşündüm kendi kendime acaba alıcısındamı bir sorun var diye. Neyse ki müşterimiz geldi selamını verdikten sonra hemen ellerinde bmw x5 anahtarı görmek istedim öyle ki normal ev veya kasa müşterimizde olabilirdi.

Evet bahsettiğim sorundan dolayı gelmişti ve hemen dediki telefonda görüşmüştük şuna bir bakın ben sizden başkasına göstermek istemedim şeklinde açıklamada bulunan müşterimize çayını ikram ettik. Arada tabiki sorular geliyordu ” tamamen bozulur mu, araba burada kalırsa ne yaparız, daha sonra yine aynı sorunla karşılaşırmıyım şeklinde” bizde gerekli açıklamaları kendisine yaptık. Bmw`nin hemen hemen bütün uzaktan kumandaları kontak üzerindeki sinyallerle şarj oluyor kimi bunu bilsede kimileri pil değişimi için ara ara uğruyor. Tabiki bataryalar haftalar aylar geçtikce bayatlıyor sarj tutmamaya başlıyor bu şarjlı cihazların hepsinde böyledir durum değişmez iste yukarıdaki problemde bundan farksızdı makinaya soktuk frekans vermediğini yani çalışmadığını gördük araçta sorun olmadığı için işimiz biraz daha kolaydı çünkü yedek parça sıkıntımız yok bizim şarjlı pil takıp eğer dış kabı eski değilse tekrar kapatıyor ürünü çalışır hale getiriyoruz.

Yaptığımız uygulamada siz yine pil değiştirmiyorsunuz aynı şekilde yenilediğimiz için kontaktan aynı şekilde boşaldıkça kendi kendine doluyor alternatif olarak yedekte yapmamız mümkün sizlere kumandalı veya kumandasız olmak şartıyla burada yine taktir sizin oluyor. Kumandayı kilitlediğinizde yaklaşık olarak on saniye basılı tuttuğunuzda cam tavan ve camlarında kapandığını hatırlatır bilmeyenleriniz var ise bu özelliği kullanmanızı öneririz. Son olarak bağlayalım bu anlamda artık Bmw anahtar ile ilgili her türlü desteği 24 saat alabilirsiniz.

Renault fluence kart okunamadı uyarısı veriyor

Bir önceki konumuzda porsche cayenne anahtar kayıp edildiğinde yapmanız gerekenleri sizlere aktarmıştır şimdi ise  Laguna ve Megane kullananlarını  yakından ilgilendiren bir konuyla karşı karşıyasınız  müşterimizseniz veya takip ettiyseniz bilirsiniz Renault artık tamamen araçlarında kart modeline geçiş yaptı. Yavaş yavaş Renault fluence ” kart pilini değiştirin ” uyarısı ile birlikte bu  ” kart okunamadı ” şikayetleri almaya başladık ardından hemen birtane kart parçalayıp üzerinde çeşitli incelemeler yaptık zaten yılların vermiş olduğu bir tecrube bununla birlikte kartlar üzerinde yapmış olduğumuz yüzlerce onarım sayesinde problemleri negatifleştirdik.

Renault Fluence kart okunamadı hatası aracı uzaktan açıp kapatmaya engel değildir üretimde kart iç sisteminde ikiye bölünmüş olup farklı farklı çalışmaktadır. Kartın elektronik devresini ele aldığımızda yarısı aracı çalıştıran donanım diğer yarısı ise uzaktan açıp kapatmaya yarayan antenlerle sarılmıştır. Ayrıcada zaten Fluence Kart kasası üretimide başladığı için artık onarımlar direkt olarak %100 olumlu sonuçlar vermiştir. Şunuda söylemek isterim fluence kart pili değişikliği arkadaki kücük kapagın herhangi bir iğne ataç v.s bir aparat ile kaldırılmasıyla gerçekleşmektedir. Önümüzdeki günlerde Renault anahtarı hakkında daha detaylı bilgiler vermeye devam edeceğiz. Fluence kart üzerinde toplamda 4 adet özellik vardır bunu zaten biliyorsunuz açma, kapatma, bagaj ve eller serbest özelliği olmak üzeredir aldığınız uyarılarda Fluence kart yuvası değişikliğine gitmeyin bu şekilde hatalı yönlendirilen insanların olduğunu biliyor kesinlikle karşı çıkıyorum. Bildiğiniz gibi araçlar iki model olarak sınıflandırılmıştır paketi düşük olanlarda kartlı sistem değilde renault fluence kontak anahtar sistemi olup sahışlara üretilen donanımı daha kuvvetli çelik jant v.s özellikleri bulunan otomobillerdir.  Yaptığım söyleşi hakkında çok fazla söylenecek birşey yok açık şekilde yapılacakları arıza ve uyarılardan bahsettim bu tarz bir araştarma içerisinde olanlara yetecek konulara sanırım değindik ultra bir ihtiyaç halinde bizimte temasa geçiniz.

 

Sonraki sayfa »