Archive for Kasım, 2012

Volkswagen Passat immobilizer active sorunu

Mükemmel bir konu olduğunu düşünerek ” volkswagen passat immobilizer active sorunu ” adı altında duyuru yapmak istedim. Öncelikle şunu söyleyeyim bu arıza ikazı bütün volkswagen serilerinde aynıdır hepsinde bu uyarı standarttır ancak Passat`larda daha fazla olduğu için şimdilik içinde bulunduğumuz durumu aydınlığa kavuşturalım daha ilerleyen günlerde bölüm bölüm hepsini sizlere bildiririz. Volkswagen passat immobilizer active sorunu nedir, nasıl meydana gelir, zararları nelerdir ve çözümü varmıdır diyerek sorularımızı sorup bir bir cevaplayalım.

Müşterimiz ilk önce otomobili çalıştıramadığı için kendisi geldi biz anahtarı okuttuk bir hata bulamadık tabiki makinanın yalancısıydık o ara dükkanımız oldukça yoğundu ve müşterimiz bize başınız rahatlayınca akşam üzerine geleceğim dedi ve gitti  ertesi gün şans eseri çalıştırılıp tarafımızın önüne park edilerek teslim bayrağını çeken volkswagen passat yedeksiz bir şekilde kullanılıyormuş yeni satın alınan bu arabanın kontak yuvasına anahtar 20 defa itiliyor bir defa çalışıyormuş çalışmadığı zamanda ekranda ( immobilizer active ) beliriyormuş. Araç dükkanımız önünde yaklaşık olarak 3 saat kaldı ve biz bu zaman zarfı içerisinde arabayı esir aldık bir saniye olsun gevşeyip ümitsizliğe düşmedik. Önce okuyucuyu kontrol ettik, ardından beyin ve çevresini gözden geçirdikten sonra sıfırdan komple programlama yaptık nasıl mı parça değiştirmeden arac sahibini masrafa boğmadan zevk aldık gurur duyduk otomobilin tüm hatarını etkisizleştirmeyi başardık. Kendisine beyin değişecek, okuyucu arızalıdır, Almanya`dan anahtar sipariş etmemiz gerekiyor gibi bir sürü öneriler sunmuşlar çeşitli ustalardan destek almayıda deneyen Hakan bey kimse elini sürmek istemedi tabiki için içerisinden çıkamama riskini alamadıklarından olsa gerek.

Söz konusu (“immobilizer active”) yazısı volkswagen passat anahtarının yüksekten düşmesiyle, üzerine basılıp ezilmesiyle meydana gelebilir bu gayet normal bir durumdur tabiki bunlar birer unsun teşkil ediyor mesela araca takviye yaparken kontak açık ise otomobil kendini resetler komple tüm bilgiler silinir ve çalışmaz hale gelir ekrandada doğal olarak yazı çıkar. Akü değişikliğide yapmayıp uyarıyı görünlerde olabilir onunda sebebi işte malesef beyin ve okuyucudan koynaklanmaktadır.

Aslında bu bir hırsızlık önlemidir araç o anda yabancı bir cisim algıladığını ve güvenlik duvarının aşılamadığının mesajını vermiştir sizlere tabiki tüketici olarak sizin şaşkınlıktan başka elinizden birşey gelmiyor. Amacımız her zaman olduğu gibi sizlere yardımcı olmak gerek dünyanın gerekse Türkiye`nin neresinde olursanız olun çözüm yoluna rahatca gidebilmeniz için çalışmalarımızı her daim paylaşıyoruz bunun emeğini veriyoruz. Umarım sorununu binlerce lira verip çözdürdükten sonra bu durumu araştırmış olmassınız şimdilik kalemimi sonlandırıyorum.

Seat Toledo uzaktan kumanda

Türkiye`nin bir öbür ucundan Muş Malazgirt bölgesinden bizlere ulaşan bir müşterimizin sorununu burada açıklayacağım bakalım neler başına gelmiş hep birlikte görelim. Biliyormusunuz bilmiyorum Seat Toledo çoğu modellerinde yuvarlak uzaktan kumanda kullanılmış aslında bu sadece seat toledo modelinde değil skoda ve volkswagen modellerindede kullanılmıştır fakat hepsinin yazılımları farklı farklı şase numarasına göre getirtilmesi gerekiyor yani kesinlikle uyum sağlamıyor.

Hiç konuyu saptırmadan dönelim Fatih bey bir gün aracını uzaktan kumanda ile açamıyor ışıklarının yandığı çalışıyor göründüğü halde arabaya hiç bir şekilde müdahale etmiyor kumanda  pilini değiştiriyor v.s hiç bir çözüm yok. Hemen bir elektrikçiye gidiyor biraz sağına soluna baktıktan sonra her zamanki öneri olan uzaktan kumandalı aç kapa sistemi takalım sorun çözülsün bununla uğraşmayın deniliyor kendisine ki buna hiç sıcak bakmamış müşterimiz.

Daha sonra oradan uzaklaşıyor ve en yakın illerden birinde yetkili servise gidiyor ben orjinalliğini bozmayacağım bu şekilde devam edeceğim yoluma diyen Fatih bey servisten 400 t.l civarında bir fatura ile karşılaşmış ve şaşkınlık içerisinde evine dönüp anlaşıldı ben bu işi kendi imkanlarımla çözeceğim demiş. Yaptığı aramalar ve soruşturmalar sonucunda firmamıza yani bize ulaştı Murat bey benim sorunum şu şu şu aynen yukarıda yaşadıklarını bir bir dile getirdi bende tebessüm ederek kendisine hallederiz Fatih abi dedim.

Aracın şase numarasını istedim serverden baktım ve kendisine fiyatını söyledim inanamıyorum bana verilen fiyatın yarısından bile ucuz dedi. Kendisi hemen ödeme geçti ve adresini bizlere mail attı daha sonra telefon irtibatına tekrar geçtik ve ben bunu nasıl yapacağım yinemi servise gitmem gerekiyor dedi. Hayır bu modellerde mekanik olarak siz kumandayı tanıştırıyorsunuz sadece ihtiyac olan seat toledo yedek anahtar eğer elinizde o varsa işimiz gayet basit.

Birkere şase numarasından gönderim yaptığımız için uyumsuzluk sorununun çıkması imkansızdır böyle bir şey muhtemel değildir. Seat toledo uzaktan kumanda elinize ulaştığında yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım Fatih beyin yanı sıra dünyanın neresinde olursanız olun bu komut kumanda tanıştırmak isteyen herkesin işine yarayacaktır amacımız insanların sorununu çözmek, sizlerin iyi dileklerine nail olmak ve haksız kazancı önlemektir.

Seat toledo uzaktan kumanda tanıştırma ( kodlama ) prosedürü

  • Herhangi bir mekanik, uzaktan kumandalı, aracı çalıştırsın veya çalıştırmasın bir anahtar ile kontak çevirilecek ( ışıklar görünene kadar)
  • Bagaj dahil olmak üzere tüm kapılar kapatılacak tanıştıracağınız uzaktan kumandalı seat toledo anahtarı şöför kapısındaki kilidin içerisine sokulacak elinizle kilitleme yönüne çevirip kilitleme butonuna basacaksınız hemen ardından açma yönüne çevirip açma butonuna basacaksınız.
  • İçeri geçip kontak kapatılacak ve tanıştırdığınız kumanda bozuk değilse kesinlikle çalışacaktır.
  • Kumandanın yeni, uyumsuz ve orjinal olduğunu düşünüyorsanız uygulamayı bir kaç kez deneyin hızlı veya yavaş şekilde çeşitli aralıklarla.
  • Bu vesile ile yine güzel bir konuya değindin hiç bir yerde bulamayacağınız bu makaleyi sizlerin beğenisine sunduk. Umarım mesajlar istediğimiz yerlere gider. Sizlerin karşısına yaklaşık 3,5 senedir çıkıyor yazılarımı eksiksiz giriyorum şunu bilin hiç tanımadığım dostlarımsınız tüm bildirilerimde ilk gün heyecanı var ve hep olacak şimdilik hoşçakalın.

Teknik Servis Murat

Opel Astra J yedek anahtar

Otomobil sektörünün hızla değiştiği bu günlerde modellerle adeta yarışır hale geldik. Araştırmasını yaptığım Opel Astra j modelinin henüz doğru düzgün insanlara anlatılmadığını gördüm. Hastalık haline gelmiş bazı değişmez kaidelerin olduğu anahtar piyasasındaki boşluğu doldurduğumuzu hizmet alanlar veya inceleme yapıp bizleri bulma şansı yakalayanlar bilirler. Ele almak istediğim konu opel astra j anahtar yapısıdır ürünün üzerindeki narin yapı belli bir zaman sonra deliniyor baktığınızda içerideki elektronik parçalırı görür hale geliyorsunuz.

Daha önce  Hyundai i20 anahtar konusunda belirtmiştim bağlantı noktasından  kırılma problemi söz konusu opel astra j uzaktan kumanda tıkır tıkır çalışıyor hiç bir rahatsızlığı yok fakat pim yeri çatlıyor ve kontakta döndüremiyorsunuz.  Altını çizdiğim noktada iste tam burası firmamızı arayıp bizlere opel astra j yedek anahtar yapıyormusunuz diye sorular yöneltiliyor tabiki yapıyoruz şeklinde cevap veriyorum. Kayıp mı ettiniz dediğimde ise hayır üzeri çok kötü durumda bozuldu veya hayır kırıldı deniliyor.

Bizlerde bu durum için opel astra j anahtarı sipariş etmenize veya yeni yaptırmak için yollara düşmenize gerek yokki diyor alternatiflerimizi sıralıyoruz. Nerede oturuyorsunuz İstanbul içerisindemi o halde sadece 15 dakika ayırmanız kafi opel astar j uzaktan kumanda kabı montajını yaptırmanız cebinizi acıtmayacak hatta çok kısa sürede yolunuza devam etmenizi sağlayacaktır. Gerek sigorta gerek kargo şirketleri ile hiç bir problem yaşamayacaksınız iç sistemine hiç bir işlem yapılmadığı için arabaya ihtiyaçta duyulmuyor tamamen sizin kendi vereceğiniz karardır bu. Baksanıza şurada  opel insignia anahtar sorunundan bahsettik işte herşey orada açık ve net belli okuyup daha fazla bilgi sahibi olun.

1. Soru: Opel Astra J Yedek Anahtar Nasıl yapılıyor ?

Cevap: Elimizdeki ham ve orjinal tüm opel anahtar çeşitleri  mevcut ilk önce makinada ağızlarını yani dişlerini kesiyor sonra otomobil üzerine bilgisayar ile bağlantı kurup uzaktan kumanda ile immobilizer`i eşleştiriyor sizlere teslim ediyoruz.

2. Soru: İşlem nekadar güvenli size nasıl güvenebiliriz ?

Cevap: Birincisi biz hiç bir işimizi gizli, saklı ve gözden uzak yapmıyoruz tüm müşterilerimiz yanımızdaki koltukta hazır bulunuyor ekrandaki işlemleri anlatıp gösteriyoruz  ve hafızadaki anahtar sayısını ekrandan gösterip o şekilde sizleri yolcu ediyoruz.

3. Soru: Ürünler garantilimi herhangi şekilde daha sonra arıza çıkartırmı ?

Cevap: Çamaşır, bulaşık makinalarında yıkanmadıktan sonra denize düşüp üzerinden araba geçmediği sürece ürünlerimiz garantilidir. Ayrıca yolda kalıp arıza çıkması söz konusu değil çünkü ileride bir hata neden çıksın kı hata olsa araba zaten ilk etapta çalışmaz olduğu yerde kalır.

Yukarıda aklımıza gelen sıkca sorulan soruları sizlerle paylaştık eğer opel astra j anahtarı ile ilgili dahada kafanızı karıştıran birşeyler var ise lütfen telefon numaralarımızdan bizlere ulaşmayı deneyin.

Skoda Yeti Anahtar

Bugün modelinden ve varlığından yeni haberdar olduğum Skoda Yeti için yaptığımız anahtar programlama aşamalarını anlatacağım. Çevremizde böyle bir otomobilin ürüteldiğini uzaktan kumanda sistemi nasıl çalışıyor immobilizer yazılımı nedir bilmiyordum. Firmamızın yanında bulunan Carrefour alış veriş merkezine gelen Ahmet beyin tabelamız dikkatini çekmiş arabasını yanaştı ve dükkanımızdan içeri girdi kendisiyle aynen şu şekilde bir diyalog yaşadık. ” evladım Skoda Yeti bir arabam var bunun anahtarını benim torun kayıp etmiş şunun bir yedeğini ver bakalım bana ” şaşkınlık içerisinde ne Skoda Yeti`mi öyle bir arabamı var deyip şöyle yola doğru baktım Volkswagen Caddy kıvamında bir otomobildi.

Hemen cihazlarımın yanına gidip Skoda Yeti Anahtar bilgilerini okutup kontrol ettim büyük bir merak içerisindeydim sonuçta yeni nesil yeni yazılımlı değişik bir şeydi bana sunulan. Neyseki immobilizer bilgileri okuduktan sonra bir hayli rahatladım yeni model Skoda Fabia yazılımı kullanılmış hemen fiyatını söyledim kendisine şöyle bir ” off ” çekti ve teşekkür ederek firmamızdan ayrıldı.

Bir hafta sonra tekrar uğrayan Ahmet bey “yahu yetkili servise sordum buna 490 lira dediler sen yine ucuz söylemişsin kusura bakma ben bilmiyordum bunların bukadar tutacağını hadi yapıver bakalım. ” diyerek ürünü bize teslim etti. Hemen makinamızda mekanik dişini hazırladım kontakta kontrol ettim istediğim verimi almıştım geri döndüm bilgisayarımı alır almaz programlamak için sabırsızlağım arabaya bağlantı kurdum. İlk önce skoda yeti uzaktan kumanda kopyalama menüsünden yeni kumandayı uyarladım ve sonra hemen immobilizer programını yükledim. Büyük bir mutluluktu benim hem sizlerin karsısına yeni bir haberle çıkacak hemde bir yeni araba daha yapabildiğimizi öğrenmek gurur verdi bana.

Skoda yeti uzaktan kumanda pil kodu 2032, teknik özellikleri sağ üst köşede kırmızı ışık ve arkasında skoda logosu bulunan bir üründür. Skoda yeti yedek anahtar yaptık müşterimizin tercih ettiği sustalı katlanabilir olduğu için biz onu yaptık isteseydi sade çalıştıranı yapabilirdik fakat satılırken bir kumandalı bir normal mi yoksa iki adet  kumandalımı veriyor onu anlayamadık. Şimdilik iyi günler diliyor tekrar görüşmek üzere diyoruz.

Renault Koleos Anahtar

Renault yetkilileri artık araçlarının büyük bölümünde kartlı anahtar uygulamasına geçti. Bunlardan birtaneside Koleos modelidir. Otomobilin genel yapısına baktığımızda ön panjur ve panelin Laguna, Fluence modelini andırdığını söyleyebiliriz. Bir bayan çantasına Renault koleos anahtarı koyduğunda aracın içine binip direkt motoru çalıştırabiliriz kimileri böyle istiyor ve o şekilde kullanıyor zaten. Megane ve Laguna modellerinde kart macerasına başlayan Renault malesef yüzlerce kişiyi canından bezdirdi. Yere düştüğünde, üzerine oturulduğunda birdaha çalışmayan koleos anahtar mecburen ıskartaya çıkıp insanları endişelendiriyor.

Karşılaşacağınızı düşündüğümüz sorunlardan biri Renault Koleos yedek anahtar ve diğer bir sorun ise Renault Koleos kartlı anahtar tamiri bu problemlerden biraz bahsedip konumuzu sonlandıracağız. Kiralama şirketlerinin veya şahıs araçlarının yedeksiz kullanılması büyük bir tehlike sunmaktadır bunu sizlerde artık biliyorsunuz. Koleos şuanda çok yeni bir otomobil yedek ihtiyacı bu günlerde doğar mı bilinmez fakat eğer bir şekilde kullanılmış olarak satın aldıysanız mutlaka kartın yedeğini isteyin yedeksiz satın almayın. Araba çok temiz çok içinize sindi fakat kartı yok bir tane ile kullanıyorlar mutlaka ilk işiniz verilmeyeni kullanılmaz yapıp yerine yenisini kopyalatıp bir kenarda saklamanızdır.

Düşünsenize herhangi bir yerde bir çocuk üzerine bastı veya oynarken biraz büktü ne yapacaksınız olduğunuz yerde kalırsınız ondan sonra kasko, yetkili servis v.s denize düşdüğünüzde yılana sarılmayın önlemi başınıza gelmeden alın. Bizler Renault Koleos anahtar kopyalama hizmetini yetkili servislerdeki gibi 20 günde vermiyoruz bir kahve içene kadar ürünü hazırlıyoruz küçük demir kısmı dahil olmak üzere bunuda dile getirmekte var. Peki Renault koleos kartlı anahtar tamiri nasıl oluyor diye soracak olursanız bu zamana kadar Türkiye, Fransa ve Kıbrıs dahil olmak üzere dünyanın her yerine yaptığımız Megane ve Laguna kart tamirleri gibi otomobile ihtiyaç duymadan yapılabilmektedir.