Archive for Kasım, 2016

ford focus arabamın anahtarı kayboldu

ford focus anahtar, yeni ford focus uzaktan kumanda

10 Kasım 2016 perşembe makyajlı yeni kasa Ford Focus marka arabanın anahtarını uzaktan kumandalı olarak programladık yaptığımız uygulamayı görünce sanırım biraz şaşıracaksınız çünkü okadar güzel olduki inanın yaptığımız iş bizlere dahi keyif verdi videosunu Youtube`de paylıştık aşağıda izleyebilirsiniz. 2016 model olduğu için aracın yazılımını değiştirmişler buna çok şaşırmadık hatta birazda hoşumuza gitmedi desek yalan olur çünkü bu sayede kendimizi geliştiriyor yeni yeni bilgiler ediniyoruz.

2013 – 2014 – 2015 ve son olarak 2016 model bir yeni kasa Ford Focus araç sahibiyseniz ve anahtarınız kayıp duruma düşdüyse veya satın aldığınızda kayboldu diye bir cevapla karşılaştınız bilinçli tüketiciler bundan doğacak zararların hemen önüne geçiyor. Peki nasıl mı ? bunun cevabı aslında çok zor değil daha önceki yazılarımızda yazdık bundan sonrakilerdede hatırlatacağım bir konu size verilmeyeni hemen arabaya bilgisayar bağlatıp arabaya yabancılaştırmanız ve ardından yerine yenisini eklettirmenizdir. Emek ve paranın çok zor kazanıldığı günlerde bukadar ucuz hataları yapmanız yılların birikimini bir çırpıda götürecektir gözardı etmeniz birgün baktığınızda arabanın yerinde yeller ettirebilir.

Ford focus arabamın anahtarı kayıp yazınızı okudum fakat şehir dışındayım ne yapmalıyım ?

  • Elinizde birtane yedek var ve arabayı kullanıyorsanız dediginiz gibi şehir dışındasınız gelemiyorsunuz hemen yapmanız gereken en yakın Ford servisine gitmek olacaktır yetkiliye ” ben bu arabayı yeni aldım yanımda olmayanı anahtarımı bilgisayardan silmenizi rica ediyorum.” o bu işlemi ücretsiz yapacaktır eğer illa bir fatura etme gayretine giderlerse bu işin bedeli sadece 40 t.l civarındadır bilginiz olsun. Sildirdikten sonra oradan çıkın ve aracınızı bir gün kullanmayın garajınıza çekip çalıştıranı bizlere yollayın uzaktanda bunu uzaktan kumandalı olarak kopyalayabiliriz ancak ruhsat sahibi oldugunuzu belgelemek şartıyla.

2016 Ford Focus yazmışsınız ancak benim arabam 2015 model Focus onunda uzaktan kumandalı anahtarını videodaki gibi yapabilirmisiniz ?

  • Evet makalemin ortalarında belirttiğim gibi 2015 model Ford focus aracımın anahtarını kaybettim diye çok arayan oldu sadece videodaki araç 2016 o yüzden başlığı o şekilde açtık yani bizim için hiç bir fark yok hepsinde yapacaklarımız aşağı yukarı aynıdır.

Kusura bakmayın yazınızı okudum ancak yeni Ford focus uzaktan kumandalı anahtarın pili nasıl değişiyor ? diyerek telefon açıyorsunuz onu kısaca tarif ediyim ama bir saat sonra aşağıda onunla ilgilide bir video paylaşacağım.

  • Yeni ford Focus uzaktan kumandalı anahtarı elinize alın düğmesine basın ve içinden demir parça açılsın içindeki yazılıları okuyun orada ” battery change ” yazısını göreceksiniz onun altında kücücük bir yuva var oraya bir iğne veya ince cımbızla bastırın arka kapağın açıldığını göreceksiniz hemen altında ( cr 2032 ) pil var eskisinin kenarını kanırtarak çıkartın ve yenisini oturtup kapayı kapatın işte bukadar artık ekrandaki yazı silindi.

Hep uzaktan kumandalı olandan bahsetmişsiniz aksine bizdede kumanda var sadece çalıştıran yedek yok onuda yaptırma şansımız var mı ?

  • Evet Ford genelde bir tane mekanik veriyor yanında bazende o kayıp olur sizin isteğinize göre ihtiyaç ne yöndeyse biz onu karşılamakla görevliyiz.

Ford aracıma akü takviyesi yaptım uzaktan kumandam çalışmamaya başladı ne yapmalıyım ?

  • Sadece Ford kategoriside değil bu bir çok markalarda olağan birşey bunun için bizimle telefon irtibatına geçin telefondan birlikte kodlama yapalım düzeltiriz  ücretsiz yardımcı oluyoruz bu konuda insanlara.

toyota auris akıllı anahtar

toyota-auris-akilli-anahtar

Daha araba dükkanın önüne yanaşmadan herhangi görüntü ve video almadan konunun başlığını ve girişini yapmak istedim. İstanbul`un her yerini tek tek gezip birde sizi deniyeyim diye gelen bir Toyota Auris`i bekliyorum bir gözüm hala yolda gelse programlasam şu arabayı yazılımını görsem, kopyalamasını yapsam ve sizleri bilgilendirsem diye sanırım yarım saat sonra çözülecek. Orjinal Toyota auris akıllı anahtar yani ( Smart key ) stoklarımızda bulunsada makinemizi bağlayıp tecrube etmeden yayın yapmayacağımızı müsterilerimiz ve sitemizin okurları bilir.

Çok şükür diyerek devam ediyorum yaklaşık yarım saat sonra tekrar pc başına oturdum ve yazıma devam etmenin heycanını yaşıyorum. Yukarıda resimlerini gördüğünüz 2012 model toyota auris akıllı anahtar paylaşımları Cenk beyin arabasına ait programlamasını sağlıklı hiç pürüz çıkmadan hallettik kendisi kahvesini içtekten sonra yoluna devam etti. Şuan Youtube`ye yüklediğim ” toyota auris smart anahtar ” videosunu aşağıda izleyin arabanın yazılımına, beynine veya herhangi bir elektronik parçasına hiç bir müdahale etmeden tanıştırma gerçekleştirdiğimizi göreceksiniz. Yarın yine bu konumuza ek olarak ” toyota auris smart key battery change ” türkçesi ( toyota auris akıllı anahtar pil değisimi ) başlığında bir film hazırlıyacağım bunun sebebide alacağınız pil veya battery uyarısını yardım almadan çözmenizi sağlamak olacaktır.

Toyota Auris akıllı anahtar içindeki pil 2032 olup değişim videosuyla rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Özellikle kilitleme butonuna basılı tuttum camlar kapanacakmı diye kapanmadı Japon mühendisleri harika bir tasarım yapmışlar ancak camların kapanmaması unutulmuş bir özellik gibi geldi bana ayrıca anahtar üzerinde bagaj açma düğmeside bulunmadığından sadece açma ve kapatmaya yarıyor fakat aynalarda katlanabilir özelliği mevcuz uzaktan kumanda ile kilitlendiğinde aynalar hemen dönüyor ve nizami bir şekilde katlanıyor.  Şimdi sizlerin aklına takılan bazı soruları cevaplıyarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

Toyota auris akıllı anahtar ile Smart key arasında herhangi bir fark varmı tabirler kişiye göre değişiyor ?

Cevap: Hayır aslında bizim ülkemizde yani Türkiye`de akıllı anahtar tabiri kullanılıyor fakat  eğitimlerde ve yurtdışı kaynaklı haber sitelerinde ” smart key ” tabiki kullanıldıgından bizlerinde diline dolanıyor aslında hiç bir fark yok. Akıllı demek çantada, cepte veya arabanın konsolunda dahi olsa tanıyorum starta bas ve beni çalıştır diyor araba özü budur.

Toyota Auris arabamın anahtarı kayboldu fakat akıllı anahtar bunlarda kopyanabiliyor mu ?

Cevap: Evet işte Cenk beyin yaşadığı olay arkadaşıyla sohbet etmek amaçlı gittiği çay bahçesinde vale yani otopark görevlisi Toyota auris smart anahtar yok bulamıyoruz şeklinde dönüş yapmasıyla biz kendisiyle tanışma fırsatı bulduk oda araştırmalar sonucu bize ulaştı ödemesini işletme yetkilisinden aldı.

Belki konuyla alakası yok ama toyota auris arabam otoparkta kilitli kaldı çözümü nedir ?

Cevap: Aslında konuyla alakası var belki araştırma yapanlar bunun için yazımızı okuyorlardır. Yüksek güvenlikli bir araba uzman olmayan herhangi kişilerden kesinlikle destek almayın önceliğiniz bu olsun kelebek camını kırıp arabaya müdahale etmeye kalkmayın çünkü o diğer camlardanda pahalı iyi bir usta profesyonelse kapınızı gelip zararsız açacaktır.