immobilizer arızası nasıl anlaşılır

Bir kaç konu öncesinde immobilizer iptali adı altında bilgiler vermiştik internet aleminde özellikle son yıllarda yaygınlaşan forum sitelerinde gerek aktif üyeler gerekse adminler malesef tam anlamıyla bilmedikleri bir konu üzerinde tartışıp düşüncelerini dile getiriyorlar. Biz hep diyoruz ki immobilizer bir soyut olgudur elle tutulur gözle görülür bir parça veya mekanizma değildir.  Araba çalışmadığında, arıza lambası yandığında ekranda kilit ve key logosu çıktığında akla ilk gelen konu immobilizer tamiri oluyor kusura bakmayın biraz abes olacak ama çaresizlikten bir tamirciye rastladığınızdada malesef iptal gerçekleşiyor.

Elinizdeki oto anahtarı çamaşır makinasında yıkandıysa, fırında pişip kek gibi kavrulduysa hatta balkondan aşağı şu arabayı farklı bir yere çek diye atıldıysa geçmiş olsun buda bir arızadır fakat burada otomobilde bir sıkıntı olmadığından eminsiniz dolayısıyla teşhis koyulduğundan tedavi gayet rahat olabilmekte. Şimdi gelelim asıl sorumuza ” immobilizer arızası nasıl anlaşılır ve hangi şartlarda meydana gelir ” bu en önemli ve can alıcı sorudur ki bakalım bu güne kadar nelerle karşılaşmışız.

Bundan yaklaşık bir sene önceydi Kırklareli`n bir Volkswagen Bora otomobil pastahanenin önünde kalıyor aracını uzaktan kumanda ile kilitleyen sürücü geri döndüğünde aracını çalıştıramıyor. En bilindik yöntem “vurdurma” hemen çevreden gelip ” bir el atında çalıştıralım şunu” modudur hemen herkeste bulunur. 3 gün boyunca mazot mompasından, aküye, takviyeden, vurdurmaya tüm işlemleri yaptıktan sonra konu bize lanse edildi hemen sorduk ” ekranda kilit işareti var mı ” evet işte bu bir ” immobilizer arızası ” buna başka verilecek somut bir örneğim malesef yok.

Üzülerek söylüyorum ki elektroink otomobillerde bu oluyor akü değişikliklerinde, vurdurma işlemlerinde hiç alakasız şekilde araç sürücü tarafından ” drank ”  diye stop ettirildiğinde araba kendini kilitleyip beynine reset atıyor dolasıylada çalışmıyor. Mesela Kırklareli tarafındaki Volkswagen Bora`ya gittik 5 dakikada yeni kodlama yaptık arabayı çalıştırdık. Her otomobilde bu arıza farklılık gösterir mesela renault immobilizer arızası gösterge tablosundaki kırmızı ışığın devamlı yanıp sönmesiyle anlaşılır, citroen ve peugeot modellerinde elektronik securty – volkswagen, seat, skoda ve audi modellerinde ise ” immobilizer active ” ibaresi belirmektedir.

Eğer otomobilinizin böyle arızası olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin çünkü her model için farklılık gösteren bu yazılım için size yararlı olabileceğimizi düşünmekteyiz. İmmobilizer arızası çıkarmış otomobillerin bazıları marşa basar ” gıv gıv gıv ” yapar fakat araba çalışmaz bazılarında ise marş hiç tık demez.

 

 

13 yorum

  1. Mücahit bey nissan primera tekna yedek anahtar çıkarttığınız halde araba çalışmıyorsa immobilizer programlaması doğru yapılmamıştır lakin sizin hangi araba anahtarı olursa olsun kusurlu bir malzemeden üretilen diğer bir ürün yine kusurlu olacaktır yani sizin probleminiz arabanın kontak anteni, motor beyni veya elektrik tehsisatından kaynaklanmaktadır.

  2. Çağrı bey geçmiş olsun arıza tekrarlayabilir veya araç hiç çalışmayabilir mercedes vito ezs arızası yani kontak arızası için bizim arabanın başına gelmeli gerekli müdahaleyi yapmalıyız. Hata nerede diye soracak olursanız anahtar, kontak ( Ezs ) ve kolon kilidiyle beraber motor beyni kontrol edilecek bu 3 parçadan birinde hata var.

  3. 2011 model i30 aracım çalışmıyor ekranda anahtar resmi çıkmıyor daha önce çıkıyordu araç çalışıyordu bana bilgi verirmisiniz

  4. Öncelikle merabalar 1.9 jtd 2004 doblo aracimin arac kilit lambası dönmüyor haliyle aracımda çalışmıyor.havalar isininca pek fazla olmuyo. Araç çalışıp braz yol gttikten sonra.stop yapıp tekrar calistiracagim zamanda calisiyor. Ama aracim iki gün calismasin havada biraz soğuk olsun.sari kilit isareti cikiyo aracı calistiramiyorum.anahtarciya goturdum anahtarım sağlammis acaba skınti nerede yardimci olursanız sevinirim şimdiden tesekkur ederim.

  5. ustam hayırlı işler aracım doblo 2008 model 1.3 multijet aracımda özellikle çok soğuk havalarda sabah immobilizer görmüyor anahtarı aç kapa 20-30 kez dememende açılıyor ısındıktan sonra sıkıntı olmuyor yedek anahtardada sıkıntı aynen var. sizce çözüm ne olabilir.teşekkürler şimdiden

  6. Süleyman bey immobilizer arızası yaşıyorsunuz lakin anahtar sağlam evet büyük ihtimalle aracın elektrik ve elektronik aksamındaki bazı soketlerde oksitlenme var güzel bir eklem yerleri kontrol edilecek tek tek temizlenecek özellikle kontak anteni ve motor beyni soketlerini kontrol ettirin.

  7. Emre bey.2012 crafter sabah çalışmaları normal motor ısındımı tekrar marşa bastığımda çalışmıyor arka kapı ve otomatik kapılarda ara sıra açılmıyor anahtarla bile çalışmıyor.defalarca anahtarla aracı kilitleyip açıyorum kontağa basıyorum öyle çalışıyor.bu arıza anahtardan mı yoksa kontaktanmı.aydınlatırsanız sevinirim.kolay gelsin.

  8. Hayırlı geceler hocam benim arabada 1 aydır tamircide sürünüyor araba hundai accent era 2005 model önce hararet lambası yandı sonra bi anda stop etti araba tamirciye cekiciyle götürdük motor yanmış dediler 8 bin tl masraf çıkarttılar motor değişimi yapıldı simdi arabayi calistiramiyorlar bu seferde arabanın konağında sıkıntı var dediler bilgisayara takıldı immobilizer ariza dediler 1000 tl de ordan masraf çıkarttılar kafayı yiyecem bir sürü borcum var ne yapacagimi şaştım ne oluyo bu arabaya bi sıkıntı yoktu öncesinden yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*