Motosiklet kullanıcıları için kırmızı anahtar problemi yaşayan insanları yanlış yönlendirilerek mağdur edildiğini çok defa görmekteyiz. Sizleri bu konumuzda bilgilendirip ikinci el motosiklet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Motorlarda bulunan kırmızı anahtar direkt olarak motorun beynine hükmeden ve elektronik programlamalar ile bilgilerde ruhsat görevini görür. Kaza anında dahi araca işlem yapılırken yetkili servis tarafından istenilen bu ürün olmazsa olmaz niteliğindedir.

Söz konusu ürünü kayıp eden veya çaldıran motor kullanıcılarını oto anahtarcısı vasıtası ile kırmızı anahtar yaptırır özellikle motorunu satmak isteyenler bunların öncülüğünü yapar. Kesinlikle etik olmayan bu davranış karşısında mağdur olmamanız karşısında sizleri uyarır özellikle dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizi isteriz.

Bizim elimizde kırmızı ile siyah olarak orjinal olanlar vardır fakat bunlar sadece aracı çalıştırır. Herhangi bir anahtarcıda yapılan bu kırmızı ürün sizlerin sorununu çözmez bunları bilmeyen kişilerin bilgisizliğinden yararlanan meslektaşlarımın olduğunu çoğu kez gördüm. Başına böyle bir problem gelen Turgay beyi örnek olarak verebiliriz aracın immobilizer lambası söndüğü halde motor çalışmamış bir meslektaşıma okuyucu anteni göndermiş  usta kendisine kırmızı anahtar yapacağını söylemiş. Kesinlikle böyle birşey yok birkere motorun ekrandaki lamba sönüyorsa kesinlikle problem başka yerdedir ki kırmızı motor ile bir defaya mahsus üretilir aksi alde beyin setinin komple değişmesi gerekirki tekrar kırmızı kırmızılığını yapsın. Buraya kadar konumuzu okuyup bilgilenen herkese teşekkür eder eksik bulduğunuz kafanıza takılan soruları sormanızı rica ederiz.