Archive for the 'Otomobil Anahtari' immobilizer Anahtar

Arabanin anahtari içinde kaldı

Youtube`ye videomuz yüklenirken bu konuyuda ele alıp iyice bir detaylandırmak gerektigini düşünüyorum.  Senelerdir insanların agzına sakız olan bazı başlıkları sizler icin cevaplandıracagim eksik kaldıgını düşündügünüz soruları bizlere sorun sitemizden cevaplayalım.  Mesela aşagıda izleyeceğiniz 2015 model Bmw 520 F10 arabanın kapısının açılış görüntülerini izleyeceksiniz profesyonel bir şekilde nasıl kilit sisteminin döndügüne dikkat edin eski usul yöntemlere kesinlikle yeltenmeyin  hele hele ”  Asla kelebek camını kırmayın “  bu diger camlardan çok daha pahalı ve külfetlidir. En çok karşılaştıgımız ve güle oynaya gittigimiz arabaların başında Bmw – Volkswagen – Seat – Skoda – Audi – Porsche gelmektidir. Hiç bir şekilde cam arasından aracı kastırmıyor kollarını çekmiyoruz bu uygulama arabanın boyasına zarar verdigi gibi dikkatli çalışılmazsa döşemeleride çizmektedir o yüzden üst düzey aparatlarla profesyönel çalışan kişileri tercih etmeniz sizleri hem zamandan hemde nakitten tasarruf ettirecektir.   Videomuz yüklendi onu yayınlamadan önce aşağıya sıraladıgım başlıklara öncelikle cevap verelim sonra aklıma geldikce ben yine konuşurum. 🙂

  • Anahtarı içinde kalmış arabanın kapısı nasıl açılır ?
  • Arabam kilitli kaldı anahtarıda içinde ne yapmalıyım ?
  • Arabamın anahtarı bagajda kaldı kapıyı açabilirmiyim ?
  • Anahtarsız araba kapısı nasıl açılır ?
  • Pinpon topuyla araba kapısı açma ?
  • Arabamın kapısı kilitli kaldı kendimiz açabilirmiyiz ?

Anahtarı içinde kalmış arabanın kapısı nasıl açılır ?

Cevap: Tamamen marka ve modele göre değişiyor mesela Vag grubu ( Seat,  Skoda, Audi, Volkswagen, Porsche ) – Bmw serileri ve Mercedes sahibiyseniz eger anahtar arabanın içinde ulaşabileceginiz yerdeyse ve hiç bir ustaya ulaşamıyorsanız çaresizseniz camı kırıp arabanın içine binin ve yolunuza devam edin lakin şehir merkezine yakın bir yerdeyseniz mutlaka uzman bir personelden destek alın hatta kilit mekanizmasından mı açıyorsunuz yoksa cam aralıgından mi diye sorun kilit üzerinden çalışan ustayı bulursanız hizmetinizi alın aksi halde dokundurmayın. ( Tavsiye )

Arabam kilitli kaldı anahtarı içinde ne yapmalıyım ?

Cevap: Tabiki öncelikle yedek anahtar varsa ve yakındıysa onu getirin lakin ulaşamıyorsanız arabanın markasını bize bildirin sizleri yönlendirelim yüksek güvenlik bulunmayan arabaları netten buldugumuz bir kaç öğretici video ile destekleyip açtırabiliyoruz.

Arabamın anahtarı bagajda kaldı ne yapmalıyım ?

Cevap: Bir çok arabanın bagajına artık arka koltukların yatmasıyla ulaşılabiliyor cebinizde cüzdan anahtar dedigimiz bir plastik veya normal metal şekilde zor günler için sakladıgınız metal uç varsa bagajı veya kapıyı açabilirsiniz eger yoksa yine bir üstte söyledigim gibi mutlaka destek almalısınız.

Anahtarsız kapı nasıl açılır ?

Cevap: Eger profesyonel değilseniz anahtarsız kapıyı açmanız malesef biraz zor ancak yinelemek gerekirse buradada arabanın marka ve modeli bizim önemli mesela Fiat, Peugeot, Citroen ve Renault kullanıcısıysanız sizlerede yardım edebiliriz aksi halde malesef yine servis elemanı ihtiyacınız var demektir.

Pinpon topuyla araba kapısı açma ?

Cevap: Şuanda dünyanın hangi forum handi paylaşım sitesine girerseniz girin böyle bir bilgisiye, görsele veya uygulamaya rastlayamazsınız meslek hayatım boyunca merak etmişimdir acaba bu hurafeyi kim uydurdu sonradan kendide inandımı diye mantık yürütmek gerekirse pimpon topu ile araba kapısı arasında nasıl bir baglantı kurabiliriz mümkün değil araba anahtarı veya bu işi yapan kişinin aparatları olmadan  zarar vermeden açmak söz konusu değildir.

Aklımdan geçen ve sizlerin sıkıntılarını çözecek cevaplar verdim mi bilemiyorum ancak amacım sizleri en dogru şekilde yönlendirmektir. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyor sorun veya sıkıntılarda mutlaka ulaşmanızı istiyorum.

Hizmet verdigimiz bazı markalar

Honda – Toyota – Nissan – Mitsubishi – Peugeot – Citroen – Seat – Audi – Bmw – Mercedes – Volkswagen – Fiat – Opel bu arabalar ve harici modeller için tereddüt etmeyin 24 saat yardımcı olacagımızı hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın.

araba anahtarı ile denize girmek

Baharın gelmesiyle birlikte deniz sezonuda açılacak ailesi, arkadaşları veya yakınlarıyla birlikte araçlarını kilitledikten sonra anahtarı nereye koyacağız, nasıl saklayacağız gibi sıkıntılar kafalarda belirmeye başladı hatta geçmiş senelerde nasıl olsa su geçirmez mantığıyla şortlarının iç ceplerine bağlayanlarla dahi karşılaştık. İyi güzelde peki nasıl önlem alacağız bizi nasıl yönlendireceksiniz diye soruların kafanızda belirdiğini hisseder gibiyim. Bunun çeşitli yolları var bunlardan en önemlisi aracınızın mekanik uç yani demirinden kendinize bir adet çoğaltmanız çoğalttığınız araba anahtarı  üzerine 3 mm matkap ile delik açıyorsunuz açılan delikten ip geçirip şortunuzun fermuar bulunan ceplerinden birine koyup bağlayıp kapatmanızdır.

araba anahtarı ile denize girmek

Peki bunu yaptık gayet sağlıklı bir düşünce ancak hala uzaktan kumandalı asıl arabayı çalıştırını ne yapacağımızı söylemediniz diyeceksiniz mutlaka ki onunda cevabı şudur,  torpito gözüne veya arabanın çeşitli yerlerinde bulunan bölmelere saklayıp kapınızı dışardan kilitlemek olacaktır tabiki yaptırdığınız demir yardımıyla bu önlem alınabilir. Start stop özelliği bulunan diğer bir adı Keyless Co özellikli arabalarda biliyorsunuz kontak yok kantağın olmadığı gibi kullanıcıları şöför tarafında kilit olmadığını sanıyor unutmayın sistem nekadar elektronik olursa olsun mutlaka mekanik olarak arabaya giriş olmalıdır çoğu kilitlerin üzerinde kapak olduğundan sizler sistemin yok olduğunu sanıyorsunuz keyless co özellikli arabaların kücük demirleride içinde gizlidir özelliklerini araştırır veya bizlere sorarsanız yardımcı olabiliriz. Konumuzu okuyup mantıklı olduğuna karar verirseniz yapmanız gereken sadece cüzdanınıza aracınızın kilit mekanizmalarını açan kapatan bir anahtar çektirmek olacaktır.  Araba anahtarım ile denize girdim ne yapmalıyım,  pilini sökeceksiniz kesinlikle üc beş gün tatlı suda bekletmek gibi bir hataya düşmeyeceksiniz tamamen elektronik devrenin çürümesine sebebiyet vermeyin hemen bizlerle iletişime geçip durumu izah edip yardım talebinde bulunun onarım ve geri dönüşüm hizmetinden yararlanıp yolunuza çok fazla masraf etmeden devam etmeniz için bu en birinci görevlerinizden biridir. Nasıl olsa çalışıyor bozulmadı deyip hiç bir önlem almadığınız taktirde tuzlu veya tatlı su hiç fark etmez bütün devlerin kısa devre yapmasına vesile olacak bir hafta veya bir kaç ay sonra yolda kalacaksınız ya araba çalışmayacak yada uzaktan kumanda gidecek artık burada tamamen işiniz şansa kalmış oluyor.   Verdiğimiz bilgilerden faydalanmanızı umuyor huzurlarınızdan ayrılıyorum hoşçakalın.

immobilizer anahtar kopyalama nasıl yapılır

İmmobilizer`in mantığı ve arabalarda uygulanmasının en büyük sebebi otomobil hırsızlığının önüne geçilmesidir. Dünyanın en gözde markalarının ve mühendistlerinin geliştirdiği bu sistem günümüzde kopyalanmaya başladı peki bu kopyalama nasıl yapılır sizlere bunuda açıklayalım. Olaya otomobil hırsızlığı tarafından bakılacak olursa tek tip olarak bilinir fakat çok çeşitli ve farklı farklı yazılımlardan oluşan immobilizer sistemi örnekleyecek olursak Toyota`da farklı Renault`ta farklı Hyundai`de farklıdır bu sebeple yönetim seçmiş olduğu servislerine bunun programlarını verir ve tüketicilerin buradan hizmet almasını sağlar.

Her nekadar yukarıda hırsızlık için uygulamaya konduğunu söylesekte aslında geniş pasta payından faydalanmaktı. Dünya genelindeki milyonlarca otomobil ve bunların anahtarı yetkili servislerde yapılmalıydı buradan elde edilecek geliri düşünürseniz nekadar büyük bir maliyet olduğunu anlayabilirsiniz. Keza Toyota Honda Nissan Japonya`ya Citroen Peugeot Renault Fransa`ya Opel Chevrolet Audi Seat ve Skoda Almanya`ya bağlanmış olacaktı ki yıllarca o şekilde dışarıdan ithal edildi.

immobilizer anahtar nasıl kopyalanır

Günümüzde artık marka ve modeli ne olursa olsun immobilizer anahtar kopyalama işlemi yapılır oldu gerek lisanslı cihazlar gerekse Cin`den getirilen bi Diagnostic bilgisayar programları gayet başarılı sonuçlar alabiliyor. Mesleki anlamda tüm belgelerini tamamlamış uzman personellere sahip olan bizler piyasaya yeni çıkan arabaların programlarını bünyemize katmaya çalışıyoruz. Tabiki artık iş arabanın güvenli olmasından hatta hırsıza karşı engel olmaktan çıktı kopyalanmayı engelleyen yazılımlar üretilmeye başlandı fakat bunun önüne hiç bir şekilde geçilemedi ki görünen o bundan sonra çıkacak bütün arabaların yazılımları her sene değişim gösterecek.

Gelelim konumuzun asıl başlığına ” immobilizer anahtar kopyalama nasıl yapılır “ sorusuna :

Sözünü ettiğimiz yazılımın şuanda 4 çeşit kopyalaması bulunuyor bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Birincisi tamamen kayıp olan bir arabanın beyni sökülerek bilgiler alınır ve kopyalama gerçekleşir diğer bir farkılılık aracını getiren tüketicilerin hemen bir yedek istiyorum diye talepte bulunduklarında arabaya bilgisayar bağlayıp kopyalama biçimi diğer bir kopyalama ve en basit yöntem ise sadece otomobil anahtarı üzerinden alınan bilgilerin diğerine elektronik ortamda aktarılmasıyla oluşturulan kopyalama biçimidir. Gelişen teknolojide artık hemen her arabaya bağlantı kuruluyor ve bu bağlantılar sayesinde araca müdahe ediliyor aksi halde herhangi bir işleme izin verilmeyen arabaya çözüm üretemiyorsunuz. Yetkili servislerde profesyonelce hizmet veren bizlerde aracın sahibinden başkasına yardımcı olmuyoruz. Bir vesileyle daha huzurlarınıza gelip bildiklerimizi paylaştık tekrar görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

Dacia Sandero Yedek Anahtar

dacia sandero yedek anahtar

Bugün 29.12.2012 Cumartesi günü ilk kez 2011 model Dacia`nın Sandero modeli ile haşır neşir olma imkanı bulduk. Otomobilde iki butonlu uzaktan kumanda var onu biliyorduk obd giriş yeri torpito gözünde olan bu arabayı bilgisayara bağladığımızda hüsrana uğradık meğer Renault otomobilin yazılımını değiştirmiş seni nesil araçlarla aynı güvenlik paketini uygulamış. Çayırbaşı Sahil Güvenlik kurumunda Tegmen olarak görev yapan arkadaşımızın ısrarı üzerinde altından girdik üstünden çıktık dacia sandero yedek anahtar kopyalamayı başardık.

Dacia Sandero`yu öyle bir üretmişler ki deyimi doğru olursa tam bir gıcık bir sistem farz edelim kumanda çalışmıyor veya kayıp oldu şöför tarafından çevirip elinizle açtığınızda sadece şöför kapısı açılıyor diğer yolcular bekliyor siz içeri oturacaksınız merkezi kilit butonuna basıp insanları içeri davet edeceksiniz bir hayli zor bir durum. Yetkili servisi bekleyecek olursanız ortalama süre 21 gün ücretine gelince 430 t.l civarındadır. Yeni yeni cihazlarla her sene satışa sunulan otomobillerin lisanslı yazılımlarını bünyemize katıyoruz yukarıda kısaca bahsettiğimiz müşterimizim sıkıntısınıda zaten bu şekilde çözebildik.

Bizim isteğimiz sadece ruhsat sahibi olmanızdır bunu ibraz ettiğiniz taktirde sizlere yardımcı oluruz. Eğer otomobilinizi renault yetkili satış merkezlerinden aldıysanız sorun yok bu kurumlar sizlere zaten yedekle birlikte teslimat yapmakla yükümlüdür. Fakat herhangi galeriden veya açık oto pazarlarından beğenip satın aldığınız araclarda dikkatli olmanız gerekiyor yedeği mutlaka istemeli kayıp ettik, sonra vereceğiz veya satışı yapalım getirtelim diyerek sizleri kandırmalarına izin vermeyin. Oldu birkere altık olan oldu diyorsanızda mutlaka verilmeyeni iptal ettirin ki kafanız rahat olsun.  İnsanların özellerinin yavaş yavaş kayıp olduğu ülkemizde adresinizin rahat bulunabileceğini unutmayın bu önemli bir durumdur.

Dacia Sandero yedek anahtar yaparken biz aracı bırakıp bizlere emanet etmenizi istemiyoruz, sizleri herhangi bir odada bekletmiyoruz yaptığımız işlemler tamamen şeffaf ve sizlerin nezaretinde gerçekleşmektedir. Şahsım olarak ben müşterilerimiz bilir makinanın ekranına bizzat bakmanızı istiyorum ” bakın hafızadaki anahtar sayısı 2 ” deyip sizleride şahit tuttuktan sonra kumandaları teslim ediyorum. Dacia Sandero`nun hafızasına maximum 4 adet uzaktan kumanda programlanabilir şirket yetkililerine belki bu bilgi lazım olabilir. Şimdilik söyleyeceklerimiz bukadar bizim eksik bıraktığımız veya sizlerin aklında kalan soruları bizlere iletişiniz iyi günler iyi haftalar dileriz.

Cobra alarm sistemi hakkında yardım istiyenler

Daha önce otomobillerinde Cobra alarm sistemi bulunanlara Cobra uzaktan kumanda kabı hakkında destek vermiştik şimdide son günlerde aldığımız şikayetler arasında uzaktan kumandanın arabaya hükmetmemesi var. Kumandanın tuşlarının parçalanmasıyla birlikte herhangi yerden alının yan sanayi cobra kumanda kutusu değişikliğinde insanların mağdur olduğunu gördük. Gerçekten kaliteli ve kullanıcısına hiç bir problem yaşatmayan Cobra Alarm`ın sadece bu şikayetleriyle karşı karşıya kaldık. Oto elektrikçisi olmamız ve montajını hiç yapmadığımız için teknik özelliklerini bilmiyoruz fakat tekrar senkronize etmeyi kendi çabalarımızla öğrendik.

Cobra uzaktan kumanda kodlama ve tekrar senkronize etme komutu şu şekildedir ;  ” kumandanın elektronik devresini eline alıp pilini çıkartıp kumandadan ayırmalı bu ayrım gerçekleştikten sonra pili kumandanın üzerine takacak Cobra kumandasının kırmızı ışığının 3 ila 4 saniye yandığı görünecek sönmeden uzunca yanmaya başladığında cobra kumandanın bir tuşuna basılıp beklenecek akabinde kumanda kendini 10 saniye içerisinde kuracak ve sönüp normalleştiğinde çalışmaya başlayacaktır. “  Ülkemizin dört bir yanında mağdur olan sizlerden bu tarz bilgileri hiç bir zaman gizlemiyor hatta bir kişiye daha nasıl ulaşabiliriz onun hesabını yapıyoruz. Cobra uzaktan kumanda kutusu temini için arayan müşterilerimiz çoğaltma talebinde bulunuyor malesef  bu ürün şuan için kopyanamıyor elinizdekilere iyi sahip çıkın aksi halde alarm sistemini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Gün içerisinde cobra alarm sistemi problemi yaşayıpta yardım talep eden müşterilerimizden bir kaçına yoğunluktan dolayı zaman ayıramadık onlardan özür diliyor yukardaki komutları sırasıyla takip etmelerini rica ediyoruz. Sıfır km araçlarda dahi bulunan Cobra Alarm herhangi bir otomobil markasının ürünü değildir sadece kaliteli olduğundan dolayı bazı araçlara monte edilip satışa sunuluyordu. Bunuda her servis değil sap gibi oto anahtarı vermeye utananlar yapıyordu. Huzurlarınızdan şimdilik ayrılıyorum birdahaki yardım ve destek hakkında yapacağımız ropörtajda görüşmek üzere hoşçakalın.

Sonraki sayfa »