Renault kumandalı anahtar

Renault Anahtarı

2001 yılında Renault Clio ve Renault Kangoo modelleriyle 33 kömür çip modeliyle sistemi değiştiren Renault tamamen immobilizer anahtar sisteme geçti. Günümüzde artık 33 tip kömür çipler gerek rahat bir şekilde ruhsat sahibi olan kişilere yedek yapılabilmektedir. Ancak 1998 yılından bu yana hala kullanılan Renault twingo, renault clio modellerindeki kızılötesi infrared sistemleri araçlarda immobilizer iptalinden başka bir çere bulunmamaktadır.2001 Yılından itibaren immobilizer anahtar sistemini Cripto`ya taşıyan renault mühendistleri 46 Cripto Philips yazılımıyla ürettikleri araçları artık çok daha sağlıklı ve güvenilir durumda ancak bir eksik hala kapatılmıyor renault kumanda kabı ve anahtar kasaları sert plastikten üretildiğinden dolayı 2 senede 2 adet anahtar kabı değiştiren müşterilerimizle karşılaştık ki bununla birlikte kart sistemi kullantıkları Renault laguna ve Renault megane serilerinde hala bir değişiklik yok Kart arızası yaşayanlar çoğunlukta ve hala mağdur durumdadırlar.

Philips 46 Cripto immobilizer anahtar sisteminin özellikleri gerek tamamen kayıp gerekse yedek istenilen tüm kumandalı veya kumandasız anahtarlarda araca diagnostik cihaz ile bağlanmak gerekmektedir. Bu sayede kayıp olan her türlü renault anahtarı etkisiz hale getirebilir ve yine aynı şekilde çoğaltılabilir. Günümüzde hemen hemen tüm otomobil firmaları immobilizer yazılımlarını 46 Cripto philips kullanmaktadır. Şunada belirtmek isteriz ki ehil olan, ruhsatı ve makinaları bulunan hertürlü oto anahtarcısı size bu hizmeti verebilir.

Renault Megane I modeliyle 1998 yılında infrared yani kızılötesi sistem ile immobilizer sistem dönemini başlatan Renault 2001 yılında bu sistemden vaz geçmiştir. Aracın düz kontak kapılarak çalıştırılamayacağı sistemde bir çok problemler yaşanmış ve araç sahipleri zor durumda bırakılmıştır. infrared kızılötesi immobilizer sistemi kumanda ile araç kilitlendiği andan itibaren devreye giriyor taki bir sonraki kumandadan aç komutunu kullanana kadar. Kumandaları suya düşen, arıza yapan renault megane I mekanik olarak kilit yuvasından anahtar ile açıldığı taktirde bile aracı çalıştırmamaktadır ki bu kullanıcıları çileden çıkartmıştır.