Alkollü Şöför Kabul etmeyen Otomobil

ABD’de iki güvenlik ve teknoloji şirketi, kandaki alkol oranını ölçebilen, entegre kızılötesi sensör içeren bir oto anahtarı sistemi icrat etti. Start Stop özelliği ile çalışan araç parmak izinden kandaki alkol miktarını ölçtükten sonra aracın çalışmasına izin veriyor.

Takata ve TruTouch adındaki iki şirketin geliştirdiği sistem, eğer ölçümler yasal sınırların üzerinde olursa oto kontak anahtarını devre dışı bırakabiliyor.TruTouch’a göre teknoloji kullanılmaya başlandığında, alkollü sürüşün tamamen önlenmesi sağlanabilir. TruTouch’ın başkanı ve CEO’su Richard Gill, “Takata ile beraber misyonumuz alkol etkisindeki tehlikeleri yollardan çıkarmak” dedi.

Şirkete göre cihaz birkaç saniye içinde doğru sonuçlar elde ediyor ve hileyle çalıştırılmayı önleyen bir biyometrik sistem barındırıyor.Şirket sistemin polis tarafından kullanılan nefes testine göre daha doğru sonuçlar (yüzde 96) verdiğini belirtti.

Takata ve TruTouch, ABD’nin Ulusal Otoyol Trafiği Güvenlik İdaresi’nden, ‘araç içi alkol algılama testi’ni geliştirmeye devam etmesi için yaklaşık 2,25 milyon dolar aldığını söyledi. İnternet ortamındaki otomobil sitelerini dolaşırken rastladığım haberin kaynagına buradan ulaşabilirsiniz. Hoşuma giden ve ilgi duyulacağını düşündüğüm ve önümüzdeki 15 yıl içesinde ülkemize giriş yapılacağı belirtilen araç için görüşlerinizi gercekten merak ediyoruz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*