Japon Otomobillerde Gecikme Bekleniyor

Japonya`da yaşanan afet sonrası Türkiye`de büyük bir pasta payına sahip olan japon araçlarının bizi ne derece etkileyeceğini araştırdığımda OtomobilGazetesi.Com Adlı bilgi ve paylaşım sitesinde rastladığım bir haber ilgimi çekti.
” Deprem, dünya lideri Japon otomobil fabrikalarını kavurdu. Birçoğu fabrikalarına kepenk vurmak zorunda kaldı. Japon otomobillerin Türkiye yetkili satıcıları, ithalatta sekme ve gecikmelerin olacağını söyledi. Otomotiv yan sanayisindeki zarar ise daha büyük.

Japonya son yılların en büyük depreminin sadece ülke genelinde değil dünya ekonomisinide derinden etkiledi. Özellikle borsa ve kurlara yönelik etkileri önümüzdeki zamanlarda daha net ortaya çıkacağa benziyor. Gerçek ekonomi açısından depremin en büyük zararlarından birini otomobil piyasası yaşadı. Söz konusu ülkede yaşanan gelişmeleri en güzel, sularda dans edip sürüklenen binlerce otomobil kareleri anlattı. Çin’in arkasından dünyanın ikinci en büyük otomobil üreticisi olan Japonya’da tsunami bölgesindeki birçok fabrikasi kapanmak zorunda kaldı.  Araba sektörünün global oyuncuları Toyota, Honda, Nissan, Subaru bölgedeki fabrikalarındaki makinaları stop etti ve üretime ara verdi. Bölgede doğan  zararları gidermek uzun zaman alacağa benziyor.

Toyota’nın yaptığı açıklamalara göre Yaris Sedan, Scion XB, Scion XD’nin üretildiği iki montaj fabrikasında üretim durduruldu.  Japon lideri bunun yanında bir yedek parça fabrikasını da durdurdu. Nissan ise dört fabrikada üretimlerini durdurarak faliyetlerine dur dedi. Nissan’ın 2 fabrikasının açık otopark alanında konumlandırılan 2 binden fazla araç tsunaminin hüsranına uğradı. Honda‘nın Sayama, Tochigi ve Hamamatsu bünyelerinde de üretime gecici süreyle ara verildi. Mevcut fabrikalarda Accord, CR-V ve Acura üretiliyordu. Honda’da ayrıca bir işçi depremde hayatını yitirdi. Subaru’nun sözcüsü Kenta Matsumoto ise 5 fabrikada üretimi durma noktasına getirdiklerini açıkladı.

Dünyanın en büyük ağır kamyon üreticisi İsveçli Volvo Trucks da depremin göbeği Sendai’deki faaliyetlerine son verdi. Şirketin tesislerinde 13 bin kişi mesai yapıyordu. Otomotiv üreticilerinin yanında yan sanayiciler de depremden büyük ölcüde nasiplerini aldı. Toyota’nın en büyük yardımcısı Toyota Boshoku Corp. ve Denso Corp. depremde gördüğü zarar nedeniyle artık üretim yapamayacaklarını duyurdu. Avrupa bölgesinde satılan arabaların  çoğunu yine Avrupa bölgesinde üreten Japon markalarının özellikle ABD’ye yönelik ihracatta sıkıntı yaşaması beklenmektedir.

Türkiye pazarında Japon otomotiv markalarının hemen hepsi faaliyet gösteriyor. Toyota pazarın baykanı, Nissan, Honda, Mitsubishi onun peşinden gelen markalar. Japonya’da fabrikaların kapanması Türkiye’de yaklaşık yüzde 11 ile 15 arasında pazar payına sahip Japon markalarının durumunu nasıl etkileyecek? Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’ye ithal ettikleri modellerin üretildiği fabrikalarda bir sıkıntı olmadığını ancak yan sanayi tesislerindeki zararın büyük olduğunu, bunun da üretime olumsuz yansıyacağını söyledi. Bozkurt, tedarikçilerde zarar tespiti yapılmaya çalışıldığını ve durumun neleri aksatacağının tespit edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, markanın hasar tespiti için çalışmaya başladığını belirterek, orta vadede depremden olumsuz etkileneceklerini dile getirdi. Sancaktaroğlu, “Japonya’dan pick-up modellerimizi ve X-Trail’i ithal ediyoruz. Deprem nedeniyle tesislerde üretim durdu. Bu yüzden istediğimiz miktarda araç alamayacağız. Hedeflerimizin gerisinde kalırız.” diye konuştu. Sancaktaroğlu, geçen yıl Navara ve Pick-Up modeliyle bin adetlik satışa ulaştıklarını, bu yıl ise hedeflerinin çok daha fazla olduğunu sözlerine ekledi. Honda Türkiye Pazarlama Müdürü Can Eroskay, lokomotif modelleri Civic’in Türkiye’de üretildiğini hatırlatarak, CR-V’yi de İngiltere’den aldıklarını ancak Accord’un üretildiği tesisin kapandığını ve orta vadede bundan olumsuz etkileneceklerini aktardı.

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul ise şirketin Japonya’daki fabrikalarının deprem bölgesi Sendai’ye uzak olduğunu ve felaketten etkilenmediklerini belirtti. Yurdakul, kapanan limanlar nedeniyle lojistikle ilgili olumsuzlar yaşanacağını söyledi.

Suzuki Türkiye Murahhas Azası Ali Savcı ise Hamamatsu Bölgesi’nde bulunan fabrikanın üretiminin devam ettiğini kaydetti. Savcı, Türkiye’de satışını gerçekleştirdikleri modellerin büyük çoğunluğunu Macaristan’dan aldıklarını ifade etti. Subaru ve Yokohama markalarının genel müdürü Toros Kardaş, markaların Japonya’daki fabrikalarında ve ofislerinde ciddi bir hasar olmadığını söyledi.

İTHAL EDİLEN JAPON MODELLER

Honda Accord, Subaru İmpreza, Forester, Legacy, Outback, Mitsubishi ASX, Lancer, Outlander, Pajero, Suzuki Grand Vitara, Toyota Prius, RAV4, Land Cruiser, Mazda2, Mazda3, Mazda5, Mazda6, MX-5, Daihatsu Terios, Srion, İnfiniti EX, FX, G ve M serisi.

Kaynak: http://www.otomobilgazetesi.com/turkiyeye-gelecek-japon-otomobiller-gecikecek-9293.html


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*