immobilizer

Otomobil kullanıcıları icin kasaca immobilizer;  Araç üzerine takılan elektronik devre içesinde görev yapan parça anahtarın kontaktan çıkartılması ile devreye girer taki kullanıcı bir sonraki sefer aracı çalıştırma işlevinde bulunana kadar aracı korur. İmmobilizer devre dışı bırakılır mı ? Evet günümüzde oto beyin tamiri yapan kişiler bu işi yapmaktadırlar ki biz istinye anahtar olarak kesinlikle önermiyoruz ve ihtiyaç halinde dahi bunu yapmıyoruz. İmmobilizer sistemli araçlar herhangi bir oto elektrik veya elektronik ustası tarafından çalıştırılamaz veya onarılamaz bunu sadece oto anahtarı konusunda uzman tüm ekipmanlara salip bir immobilizer ustası yapabiliriz. İmmobilizer Anahtar yapımı tehlikelimi kesinlikle tehlikeli değil bunun nedeni ise bu işi yapanların zaten gerekli bilgi, beceri ve ruhsatları mümkün siz müsteri olarak tabiki işin ehlini ve kalitelisini bulmakla mükellefsiniz ki  bununla birlikte bu sistem üzerine kurulu araçlar için anahtar yapımı minimum 10 dakika sürmektedir ki araca immobilizer makinası bağlanarak çip tanıştırılır ve anahtar yapılır bunu yaparken zaten siz aracınızın başında ve ustayı izliyor durumda olduğunuz için kişinin kendisine  yedek anahtar çıkarma riski ortadan kalkıyor. İmmobilizer Arıza yaparmı sorusuna ise kesinlikle karşı kullanıcıya atılan, fırlatılan veya balkondan düşen anahtarlar arıza yapabilir bu devamlı rastlanan bir arızadır. Araç göstergesinde immobilizer anahtar ışığı yanık kalıyor veya sinyal veriyorsa marşa kesinlikle basılmamalı hemen ilgili kişilere haber verilmelidir. İmmobilizer arac kumandası ile alakası sorusuna gelince immobilizer`in arac kumandası ile alakası bulunmamaktadır araç kapılarını kumanda ile açıp kapattığınız haldede araç çalışmayabilir immobilizer arıza yapabilir bununla birlikte kumanda arıza yapar ise yine arac çalışabilir birbirinden bağımsızdırlar. Kimini üretici firmalar immobilizer çipi kumanda üzerine entegre olarak monte etsede yinede birbirlerinden farklı ayrı ayrı yazılımlardır.

4 yorum

  1. 2003 Mmodel laguna.immobilizer takıldığında bütün göstergeler çalışıyor.Kirmizi ışık sönmüyor.Arac çalışmıyor.bazende çalışıyor.ne yapmalıyım.

  2. Merhaba. Aracım ford focus 2010 model titanium dizel . 90-100 km hız ile seyir halindeyken araç istop etti ve immobilizer ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeye başladı motor arızası verdi . Ortalama 5 dakıka kadar bekledıkten sonra kontagı cevırınce hata devam ediyordu ve araç marş yemiyordu . 5 dk daha bekledikten sonra araç çalıştı ortalama 10 km yol yaptım eve geldim . Gelene kadar motor arızası tekrar yanmadı . Sorun ne olabilir

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*