immobilizer

Otomobil kullanıcıları icin kasaca immobilizer;  Araç üzerine takılan elektronik devre içesinde görev yapan parça anahtarın kontaktan çıkartılması ile devreye girer taki kullanıcı bir sonraki sefer aracı çalıştırma işlevinde bulunana kadar aracı korur. İmmobilizer devre dışı bırakılır mı ? Evet günümüzde oto beyin tamiri yapan kişiler bu işi yapmaktadırlar ki biz istinye anahtar olarak kesinlikle önermiyoruz ve ihtiyaç halinde dahi bunu yapmıyoruz. İmmobilizer sistemli araçlar herhangi bir oto elektrik veya elektronik ustası tarafından çalıştırılamaz veya onarılamaz bunu sadece oto anahtarı konusunda uzman tüm ekipmanlara salip bir immobilizer ustası yapabiliriz. İmmobilizer Anahtar yapımı tehlikelimi kesinlikle tehlikeli değil bunun nedeni ise bu işi yapanların zaten gerekli bilgi, beceri ve ruhsatları mümkün siz müsteri olarak tabiki işin ehlini ve kalitelisini bulmakla mükellefsiniz ki  bununla birlikte bu sistem üzerine kurulu araçlar için anahtar yapımı minimum 10 dakika sürmektedir ki araca immobilizer makinası bağlanarak çip tanıştırılır ve anahtar yapılır bunu yaparken zaten siz aracınızın başında ve ustayı izliyor durumda olduğunuz için kişinin kendisine  yedek anahtar çıkarma riski ortadan kalkıyor. İmmobilizer Arıza yaparmı sorusuna ise kesinlikle karşı kullanıcıya atılan, fırlatılan veya balkondan düşen anahtarlar arıza yapabilir bu devamlı rastlanan bir arızadır. Araç göstergesinde immobilizer anahtar ışığı yanık kalıyor veya sinyal veriyorsa marşa kesinlikle basılmamalı hemen ilgili kişilere haber verilmelidir. İmmobilizer arac kumandası ile alakası sorusuna gelince immobilizer`in arac kumandası ile alakası bulunmamaktadır araç kapılarını kumanda ile açıp kapattığınız haldede araç çalışmayabilir immobilizer arıza yapabilir bununla birlikte kumanda arıza yapar ise yine arac çalışabilir birbirinden bağımsızdırlar. Kimini üretici firmalar immobilizer çipi kumanda üzerine entegre olarak monte etsede yinede birbirlerinden farklı ayrı ayrı yazılımlardır.

50 yorum

 1. Renault megane RTE aracım var sabah ilk basışta çalıştırdım hava -18 derece idi aracı 5 dakka çalıştır vaziyette bıraktıktan sonra stop ettim bi beş dakika sonra tekrar çalıştırmak istediğimde araç çalışmadı ve bundan sonra immobilizer ışığı araba çalışmıyorken bile yanıp yanıp sönmeye başladı.arabayı çalıştırmak için kontağı çevirdiğimde servis ışığı da yanmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim

 2. Ugur bey merhaba gözden kaçırmış olabilirseniz Renault ve Dacia modeli arabaların tümü kontak kapalı vaziyette iken gösterge tablosundaki immobilizer ışık hep arada bir göz kırpar gibi yanar çevirdiginizde ise iki saniye sonra söner eger hizli hizli ikaz veriyorsa arabada başka bir sorun var demektir geçen başımıza geldi arabaya gittik bilgisayar bagladık tekrar kodlama yapacaktık ki araba almadı sıkıntı elektrik veya elektronik bilginize.

 3. Merhaba Samet bey öncelikle şunu söyliyeyim bahsettiginiz arıza evet immobilizer arızası fakat sizin arızanız arabadan kaynaklanıyor anahtar sıkıntısı değil diger bir husus ise kapıları kilitleyip açmanızdır onun bu işlemle hiç bir alakası yok tamamen tesadüf oluyor siz kontaktan çıkartıp denediginizdede çalışacaktır bu durum belli bir zaman sonra malesef artacak motor beyni veya immobilizer beyninden kaynaklı hatalar bunlar.

 4. 2009 Fiesta sahibiyim 2 hafta oldu alalı 2. el..Benim İMMO sorunum biraz farklı. 2 gündür kontağı kapatmama rağmen immo ışığı fasılalı yanıp sönüyor. Ama aracı calıştırmada hiçbir sorun yok.Kontağı çevirince ışık sönüyor..Yedek anahtarda çalıştırıyor.Ama aldığımda bu standart mıydı yoksa normal mi yoksa bir şey mi oldu anlayamadım. Hani sorun olsa araç çalışmazdı. Acaba aracın başka bir sorunumu var hiçbir ikazı da yok. Yada tamamen benim paranoyam mı bu sorun:) Şimdiden teşekkür ederim

 5. Sezgin bey merhaba Ford anahtar arızası veya beyin sıkıntısı yaşamıyorsunuz araba normal halindeyken kırmızı lamba saniyede bir yanar ve söner bu dogaldır kontagı çevirince direk yanar hemen diger ışıklarla birlikte söner normaldir yani görevini yaptıgını belirtiyor size diger arabalarda sistem daha farklıdır endişe edecek birşey yok rahat olabilirsiniz.

 6. fikret 2009 1.4 motor hundai getz sahibiyım gösterge tablosunda anahtar resmi bazen gözükmüyor dolayısiyle araç çalımıyor anahtarların ikisiylede aynı problem yaşanıyor bilgi verirseniz memnu olurm şimdiden teşekkürler

 7. Fikret bey hayırlı günler göstergede hyundai getz anahtar işareti çıkıyorsa bir problem var demektir fakat bu problem anahtarda degil gösterge, motor beyni, kontak anteni veya immobilizer beyninden kaynaklanıyor malesef çok can sıkıcı bir hata çünkü her yerden bu ışıga etki eden faktörler var mesela yıkamacı motoru yıkasada çıkabilir.

 8. Hayirligunler 2008 axent era dizel aracim var anahtat imobilizer arizasi yazio bilgisayara soktugumuzda anhtar kontak acip mars basiyor arac calismiyor ekrnda anahtar isaretini gosyermiyor sorun nerde olabilir

 9. Benim bir sorum olacak opel vectra c kasa aracim da anahtarı tanitiyorum anahtar çalışıyor sonra unutuyor saydım 3 kere yaptıktan sonra çalışmamaya başlıyor tekrar tanitiyorum tekrar aynı sorun oluyor tamiri için 30 40 lira dediler değişmesi gerekirse 250 lira dediler

 10. Benim aracım 2014 ford focus tred x immobilizer arızası verdi 1 ay önce yine vermişti yedek anahtarla çekiştirmiştim sonra aküyü değiştim ve bugün normal çalıştırdım yolda gidiyordum tekrar o arızayı verdi verirken bagaj kapısını ve dörtlü lambası yanıp sönüyor sıkıntı büyük mü?

 11. Benim aracım 2014 ford focus tred x imbilayzir arızası verdi 1 ay önce yine vermişti yedek anahtarla çekiştirmiştim sonra aküyü değiştim ve bugün normal çalıştırdım yolda gidiyordum tekrar o arızayı verdi verirken bagaj kapısını ve dörtlü lambası yanıp sönüyor sıkıntı büyük mü?

 12. Ulukan bey merhabalar bahsattiğiniz arızanın immobilizer ile alakası yok çünkü dörtlülerin ve bagaj ığışının yanmasıyla bir bağlantısı bulunmuyor sıkıntı büyük değil bence bir yerde kısa devre var arıza tespitle bakılması lazım.

 13. Slm arkadaşlar immobilizer lambası yanmıyor kapılar kilitlenmiyor araba çalışıyor sorun yok ama kapılar açık kilitlenmiyor as 2005 seat kontağı yuvadan çıkarttığında otomatik olarak kapılar açardı onuda yapmıyor içerdeki kilit sistemi de çalışmıyor

 14. Oktay bey 2005 seat leon veya ibiza modellerinde göstergede bir araba şeklinde sarı ışık vardır o ışık bir iki saniye sonra sönüyorsa immobilizer sorunu yoktur arabada eğer sinyal şeklinde uyarı veriyorsa malesef problem var demektir bakılması gerekiyor.

 15. 2000 model Megan 1 aracimın kapıları kumanda ile acılıp kapanmıyordu. Aküyü degıştim normale döndü. Yalnız kapılar hareket halinde kilitlensin diye düğmelere ve anahtar kumandasına birlikte bastım. İmmobolizer ışığı söndü. Hiç yanmıyor. Ancak arabanın tüm fonksiyonları normal olarak çalışıyor. Ne olmuştur ? İmmo ışığı nasıl tekrar devreye alınır ? İmmo ile ilgili bir sorun olmuşmudur ? Saygılar.

 16. Merhaba benim 2000 model megan 1 in bütün fonksiyonları çalışıyor. Ancak immobilizer ışığı hiç yanmıyor. Hareket sırasında kapılar kilitlensin diye anahtar kumandasına ve kapı kapama düğmesine birlikte bastım. İmmo ışığı gitti. Diğer her şey normal. Ne olmuş olabilir. Ne yapmamız gerekecek ? Kolay gelsin.

 17. İmmobilizer arızası yazıyor bu uyarı geldiğinde arac yürür haldeyken takleme yapıyor çalışır durur halde ise stop ediyor bu durum hakkında bildi alabilir miyim

 18. 99 model Megane 1 aracımın immobilizer ışığı devamlı ama sönük bı şekilde yanıyor bunun sebebi nedir ve çözümü varmı yardımcı olabilir misiniz

 19. Merhaba benim toyota camry 2011 modeli arabanın çipli anahtarını yaktım yani bidiginiz yanma erime durumu.Anahtarın sadece metal kısmını kurtarma şansım oldu. Onunla arabayı çalıştırmaya çalışyorum olmadı,herşey normal gözükyör immo dişinda. Benim bilmek istediğim araba üreticileri böyle bir durumu düşünere hiçmi kestirme yol önermiyorlar. Bir haftadır arabayı ateşlemek için uğraşıyorum. Gitmediğim oto elektrikçisi kalmadı. Yani bu herkesin başına gelebilecek şeyin pratik çözümü olması gerekmezmi??(Türkmenistandan yazıyorum)

 20. Geçmiş olsun öncelikle çip programlaması dışında o arabayı hiç bir şekilde çalıştıramazsınız hırsızlık önleyici sistem olan immobilizer devreye girdi malesef yapacak hiç birşey yok ya sıfırdan programlanacak yada servisten anahtar getirtilecek.

 21. Benim focus 2 aracım var. Araç yolda giderken immobilizer ışığı yanıp sönüyor. Yanınca da klima çalışıyorsa klima ışıkları gelip gidiyor teyip çalışıyorsa ses kesip geri geliyor. Sis farları falan selektör yapar gibi gidip geliyor. Bütün bunlar saniyelik oluyor. Ve bir kaç dakikaya bir aynı şeyler oluyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba. İmmobilizer arızası mı?

 22. 2010 focus aracım var benzinli. Araç yolda giderken immobilizer ışığı yanıp sönüyor klima ışıkları gelip gidiyor (klima dijital) teyip çalışıyorsa ses kesip geri geliyor sis farları falan selektör yapar gibi gidip geliyor bütün bunlar aynı anda saniyelik oluyor ve bu olay bir iki dakikada bir tekrarlıyor bunun nedeni immobilizer arızası mı acaba?

 23. MERHABA USTA ,Benim Megane 1 aracım var ,yaklaşık uç aydır araç beyninden geldiği söylenen ve immobilizer arızası olarak tanımladıkları tıklama sesi arızası var.Bu tıklama sesi sinyal sesinin seri hali,sinyal kolunu her iki yöne çevidiğimde normal olarak sinyaller yanıp sönüyor,sinyal kolunu ortaya getirdiğinde seri bir şekilde şık tık sesi devam ediyor,bende zararı olur diye aracı stop ettiğimde kutup başını söküyorum.Önceleri yolda giderken veya virajlarda bu sesi biraz kesiyordu,şimdi sürekli ses çıkaryor,rastgele aracın beynini kurcalatmak istemiyorum.immoyu iptal ettirmek istemiyorum,bana bu konuda aydınlatırsanız sevinirim,şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

 24. Hayri bey renault megane anahtar sorunu olmadığından birşey diyemiyorum ancak sese çok takıyorsanız o bir role sesi rolenin sesinide iyi bir göstergeci keser bence çok önemli ve sorun edilecek bir durum değil beyinden yapmaz o sesi araç çalışırken nereden geldiği dinlenecek akabinde role sökülecek hatta tamir edilebilir.

 25. Merhaba bende 10 gün önce 2004 model Nissan primera satın aldım,,,içinde beklerken park halindeyken fark ettim bu immo denilen ışık yanıp sönüyor,çalışmasında şimdilik bir sorum yok araç çalışınca ışık sönüyor bu sorunmudur,,, araçı park ediyorum ışıl yanıp sönmeye devam ediyor,,,teşekkürler,,,

 26. Merhaba hasan bey. Benim de 2011 model benzinli focus var. Benim araçta da sizinkinin aynısı bir arıza olmaya başladı. Araç hareket halindeyken immobilizer lambası aralıklı olarak yanıyor ve lambanın her yanmasında aracın teybi ve dijital kliması anlık olarak devreden çıkıp tekrar giriyor. Aracınıza baktirabildiniz mi? Sorunun ne olduğunu çözebildiniz mi?

 27. Hyundai accent 2004. 1.6 otomatik
  Zaman zaman anahtar simgesi yanmiyo
  Bende calistiramiyorum artik bu durum daha sik olmaya basladi size nasil.ulasabilirim bi numara yollarmisiniz

 28. aracım 2008 ford fusıon aracımı alarm sistemiyle kapattım fakat fan uzun süre çalışıyordu daha sonra aracımı çalıştırmakiçin gittigimde alarm çalışmadı kapıyı anahtarla açtım kontak anahtarını çevirdiğimde hiçbir gösterge işi ğının çalışmadığını gördüm fakat araçın fanı hala dönuyordu araca akü takviyaesi yaptım ama bir faydası olmadı aküyü söktüm şarj ediyorum ama bir faydası olacağını sanmıyorum muhtemelen İmmobilizer arızası pratik çözumu varmıdır yoksa servismi çağırmak gerekiyor şimdiden teşekkürler

 29. Cavit bey geçmiş olsun ford fusion uzaktan kumandalı anahtar sorunu yaşıyor olabilirsiniz ancak şöyle bir durum var göstergeye her şekilde ışık gelmesi lazım gelmiyorsa arabada bir hata olduğu kesin çünkü immobilizer sisteminde olsa bütün özellikler normal şekilde göstergede belirmesi gerekiyor.

 30. İyi günler 2002 wolskvagen polo kullanıcısıyım, aracımla yaklaşık 60-70 km gittikten sonra park ettikten sonra immo arıza lambası yanıp yanıp sönüyor, ve doğal olarak çalışmıyor yaklaşık 15 dk sonra çalışıyor sebep anahtarmı yada anahtar değilde başka birşeyse nekadardır

 31. 2004 Getz aracım var marşa bastığında immobilizer ışığı sönmüyor ve araç çalışmıyor anahtar kodların yine sorun devam ediyor anten sözlerini temizledim sorun devam ediyor ne yapmam gerekiyor

 32. İyi günler 98 manuel mondeom var. Anahtarı 2 ye getirdiğimde immo ışısı hızlı şekilde yanıp sönüyor. 20 günden beri araç elektrikçide sorunu bulamadılar. Beyinci 1000 tl altını düşünmesin diyormuş yardım

 33. Merhaba. 98 model reno megane sahibiyim immobilizer ışığı saniyede 1 kez yanıp sönüyor ve anahtara 2 defa basmadan araba calismiyor normal biseymi acaba birde immobilizer ışığı akuyu bitirirmi. Teşekkürler şimdiden

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*