Motosikletlerde kırmızı anahtar problemi

Motosiklet kullanıcıları için kırmızı anahtar problemi yaşayan insanları yanlış yönlendirilerek mağdur edildiğini çok defa görmekteyiz. Sizleri bu konumuzda bilgilendirip ikinci el motosiklet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Motorlarda bulunan kırmızı anahtar direkt olarak motorun beynine hükmeden ve elektronik programlamalar ile bilgilerde ruhsat görevini görür. Kaza anında dahi araca işlem yapılırken yetkili servis tarafından istenilen bu ürün olmazsa olmaz niteliğindedir.

Söz konusu ürünü kayıp eden veya çaldıran motor kullanıcılarını oto anahtarcısı vasıtası ile kırmızı anahtar yaptırır özellikle motorunu satmak isteyenler bunların öncülüğünü yapar. Kesinlikle etik olmayan bu davranış karşısında mağdur olmamanız karşısında sizleri uyarır özellikle dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizi isteriz.

Bizim elimizde kırmızı ile siyah olarak orjinal olanlar vardır fakat bunlar sadece aracı çalıştırır. Herhangi bir anahtarcıda yapılan bu kırmızı ürün sizlerin sorununu çözmez bunları bilmeyen kişilerin bilgisizliğinden yararlanan meslektaşlarımın olduğunu çoğu kez gördüm. Başına böyle bir problem gelen Turgay beyi örnek olarak verebiliriz aracın immobilizer lambası söndüğü halde motor çalışmamış bir meslektaşıma okuyucu anteni göndermiş  usta kendisine kırmızı anahtar yapacağını söylemiş. Kesinlikle böyle birşey yok birkere motorun ekrandaki lamba sönüyorsa kesinlikle problem başka yerdedir ki kırmızı motor ile bir defaya mahsus üretilir aksi alde beyin setinin komple değişmesi gerekirki tekrar kırmızı kırmızılığını yapsın. Buraya kadar konumuzu okuyup bilgilenen herkese teşekkür eder eksik bulduğunuz kafanıza takılan soruları sormanızı rica ederiz.

7 yorum

  1. İyi günler kırmızı ve siyah anhtarım kayıp.xmax 250 2014 kullanıyorum.yaptırdıgım yedek anahtar mevcut fakat istop ettikten hemen sonra çalışmıyor.aracın yanından 500 metre uzaklasıp gelince calısıyor.yada aradan 5 dakika filan geçince.yeni anahtar çıkarsam bu sorunu yaşarmıyım ve ücreti ne olur?

  2. Oğuz bey hayırlı günler Yamaha xmax 250 anahtar yaptım dün müsterimizin kırmızı ve siyah anahtarı vardı ben bir tane daha orjinal yamaha xmax anahtar yapıp kendisine teslim ettim sizin yaşadığınız sorun büyük ihtimalle programsal motorle gelirseniz sorunu çözeriz.

  3. kaza yaptıksan sonra motorum tamir edildi çalışıyordu normal anahtar ile çalıştırılıp gittim 15 km kadar gittikten sonra motor yol da seyir halindeyken kendini kapattı bu neden olur kırmızı anahtar ile çalıştırılmadığı için mi motor markası mt 07

  4. Yamaha r25 motor kullaniyorum benim basimada bu tarz bi olay geldi motorla turluyordum eve geldim dinlenmeye indiğinde kontaga anahtarim girmedi hala ayni sorunla ugrasiyorum kirmizi anahtar falan hic gormedim duymadim alirkende farkli bi cozum varmi anahtar yariya kadar giriyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*